Seszele to niezwykle malowniczy kraj wyspiarski. Wody Oceanu Indyjskiego, troskliwie obmywające seszelskie wyspy, są wręcz stworzone do żeglowania. Każdy pasjonat egzotycznych wypraw żeglarskich znajdzie tu coś dla siebie: wypełnione białym piaskiem plaże, urokliwe zatoczki, rajskie krajobrazy, wspaniałą roślinność, barwny świat podwodny, fantastyczną pogodę. Okolice dają mnóstwo okazji nie tylko do przyjemnego rejsu, ale też do odprężającego nurkowania czy wędkowania. Jeśli szukasz takich wrażeń, koniecznie postaw na żeglowanie na Seszelach. Ale jak zorganizować wyjazd w tak daleki zakątek? Co ze sobą zabrać? O czym pamiętać? Jak przygotować się do samego rejsu jachtem, żeby zapewnić sobie dobrą i bezpieczną zabawę? Przejrzyj nasze porady i wskazówki, by idealnie zaplanować całą podróż i wrócić z masą rewelacyjnych wspomnień.
Dlaczego warto skorzystać z naszych usług przy czarterze jachtu na Seszelach?
Zapewniamy bardzo dużą różnorodność wyboru: możesz zdecydować się na czarter jachtów i katamaranów, zarówno żaglowych, jak i motorowych. Działamy w 40 państwach, w ponad 400 portach na całym świecie. Dysponujemy flotą ponad 9 500 jachtów. Również na Seszelach znajdziesz coś idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.
Z naszą pomocą wynajmiesz cały jacht – albo tylko dla siebie, albo dla większej ekipy. Natomiast obecnie nie oferujemy usług wynajmu pojedynczych miejsc na jachcie ani nie organizujemy indywidualnych wycieczek!
Jeżeli nie masz dużego doświadczenia żeglarskiego (albo nie masz go wcale), skorzystaj ze wsparcia ze strony naszych wykwalifikowanych skiperów. Świetnie znają dany akwen i wiedzą, gdzie się udać, żeby wycieczka była niezapomniana. Zaproponują trasę dostosowaną zarówno do warunków pogodowych, jak i do Twoich preferencji. A jeśli nabierzesz ochoty, podczas rejsu przeprowadzą szkolenie z obsługi wszystkich urządzeń na jachcie.
Kiedy warto wybrać się na Seszele?
Na tych ślicznych wyspach panują naprzemiennie dwie pory: sucha i deszczowa. Sezon suchy trwa od wiosny do jesieni (od kwietnia do listopada), natomiast sezon deszczowy – od jesieni do wiosny (od listopada do kwietnia).
Czy to oznacza, że warto polecieć na Seszele tylko i wyłącznie w porze suchej? Absolutnie nie. W sezonie deszczowym również dopisuje wysoka temperatura. Poza tym deszcze może i padają często, ale są krótkie i intensywne. Gdy przeminą, na niebie pojawia się przepiękne słońce, a cała flora wydaje się bardziej bujna. Pamiętaj też, że w kraju położonym blisko równika promienie słoneczne działają niezwykle silnie. Dlatego mały przerywnik w postaci opadów raczej pomoże, niż zaszkodzi.
Jak na prawdziwego żeglarza przystało, zapewne zastanawiasz się również, co z wiatrami. Otóż w tym miejscu na szczęście nie ma ani cyklonów, ani huraganów. Co prawda wieją monsuny, lecz są one stabilne i nie wywołują gwałtownych sztormów.
Jakich formalności dopełnić przed wyjazdem na Seszele?
W terminie do 10 dni przed wylotem obowiązkowo zarejestruj się w elektronicznym systemie granicznym Seszeli, żeby dopełnić wszystkich formalności potrzebnych przed samym wjazdem na teren kraju. Złożenie aplikacji na tej stronie jest płatne. Kosztuje 200 rupii seszelskich, czyli około 70 złotych.
A co z tematami medycznymi? Obecnie Seszele nie wymagają od turystów żadnych obowiązkowych szczepień, zwłaszcza że nie występuje tam wysokie ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną. Na wszelki wypadek pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia kosztów leczenia. Coś takiego może się przydać niemal zawsze, niezależnie od kraju, do którego się wybierasz.
Co spakować do walizki, wybierając się na Seszele?
Udając się w malowniczy rejs na Seszelach, spędzisz mnóstwo czasu na słońcu, a tym samym wystawisz skórę na silne działanie szkodliwego promieniowania UV. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą krem z filtrem, najlepiej SPF 50. Żeby chronić oczy, postaw na dobre okulary przeciwsłoneczne. Nie zapomnij też o odpowiednim nakryciu głowy, by nie nabawić się udaru.
W tych rejonach globu jest gorąco, dlatego zaopatrz się w przewiewne i cienkie ubrania. Jak wspominaliśmy, na Seszelach występują opady krótkie, ale intensywne, więc pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej. Jeśli zamierzasz spędzić trochę czasu w wodzie, spakuj płetwy i maskę. Dorzuć do walizki również przejściówkę do kontaktu pasującą do brytyjskich standardów, czyli do gniazda typu G.
Jak dolecieć na Seszele?
Ten kraj nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polską. Co więcej, nie istnieją loty bezpośrednie z żadnego państwa w Europie, dlatego przygotuj się na podróż z przesiadką w Dubaju, Doha lub Stambule. Czas lotu to około 4 godziny na lotnisko transferowe i ponownie 4 godziny na same Seszele. Bilety kupisz w cenie około 4 tys. zł (od osoby) w obie strony.
Polacy nie potrzebują wizy, żeby dostać się na teren Seszeli. Natomiast powinni mieć ze sobą paszport ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wylotu.
Gdy już dolecisz na miejsce, musisz przebyć odległość 5 kilometrów z lotniska do mariny. Możesz zrobić to na kilka sposobów, takich jak:
- podróż autobusem;
- jazda taksówką (co mimo krótkiej odległości kosztuje około 40 euro);
- transfer armatora (to droga opcja, wynosi około 100 euro);
- wynajem busa na Airports Taxi Transfer albo Sety Tours.
Licz się z tym, że na terenie Seszeli obowiązuje opłata klimatyczna, więc to, na jak długo się wybierasz, ma pewne znaczenie dla Twojego budżetu. Dzieci powyżej dwunastego roku życia oraz dorośli muszą zapłacić 100 rupii seszelskich (około 30 zł) za każdy dzień pobytu.
Jakie uprawnienia żeglarskie są potrzebne na Seszelach?
Żeby stanąć za sterem wynajętego jachtu i ruszyć w rejs na Seszelach, wystarczą Ci polskie uprawnienia żeglarskie. Musisz posiadać przynajmniej patent jachtowego sternika morskiego. Nikt nie będzie wymagał od Ciebie certyfikatów UKF. Koniecznie przygotuj swoje żeglarskie CV, gdyż poprosi o to firma czarterowa na miejscu.
Gdzie wynająć jacht na Seszelach?
Do rozpoczęcia żeglowania na Seszelach polecamy dwa prześliczne wyspy: Mahe albo Praslin. Mahe to największa wyspa całego archipelagu, zamieszkała przez aż 90% seszelskiej populacji. W związku z tym bazę na niej ma większość czarterowych firm. Jeśli wolisz rozpocząć żeglarską przygodę z bardziej kameralnego miejsca, do Twojej dyspozycji pozostaje druga co do wielkości wyspa Praslin. Żeby tam się dostać, musisz wylądować na Mahe, a potem złapać prom lub lokalny samolot.
O jakich dodatkowych kosztach rejsu na Seszelach pamiętać?
Po wynajęciu jachtu i przed wyruszeniem w drogę czeka Cię jeszcze ważna kwestia zaopatrzenia, w tym zakup prowiantu. Najlepiej udaj się do sklepu SPAR umiejscowionego w marinie. Możesz też zrobić zakupy w sklepie internetowym O’quay shop Seychelles, który potem sprawnie dostarczy wszystko na pokład. Taka opcja jest dużo wygodniejsza, ale droższa niż poprzednia.
Poza tym wlicz w koszty kwestię tankowania wody. Na przykład na wyspie Praslin dolanie wody kosztuje 750 rupii seszelskich (około 230 złotych), bez względu na ilość. Zamiast tego warto przemyśleć czarter jachtu z odsalarką.
Co nieco wydasz też na postój w trakcie rejsu. Nie zalecamy zarzucać kotwicy na rafie koralowej, gdyż to grozi bardzo wysokimi mandatami. Lepiej zacumować w bezpiecznych miejscach przy bojach, za cenę około 250 rupii seszelskich (około 80 złotych). Możesz również skorzystać z dwóch dostępnych marin: Mahe i Praslin. To kosztuje około 100 euro.
Jak zadbać o internet podczas żeglowania na Seszelach?
Wiadomo, egzotyczna przygoda egzotyczną przygodą, ale dobrze mieć połączenie ze światem, czy to ze względów bezpieczeństwa, czy dla rozrywki. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z roamingu, wykonanie połączenia telefonicznego będzie Cię kosztować około 8 złotych za minutę. Zamiast tego przemyśl kupno miejscowej karty SIM z internetem.
Jeśli chodzi o operatorów internetowych, polecamy skorzystać z Airtel lub Cable & Wireless. Za pakiet 750 MB zapłacisz 150 rupii seszelskich, czyli około 50 złotych. Zasięg jest praktycznie wszędzie. Możesz też wybrać opcję wirtualnej karty SIM Airalo.
Na które wyspy Seszeli warto popłynąć?
Jeśli szukasz przyjemnej trasy, dzięki której zwiedzisz ciekawe zakątki, zobaczysz wspaniałe krajobrazy i zanurzysz się po uszy w egzotycznej kulturze, mamy coś dla Ciebie. Zaplanowaliśmy niezapomniany 7-dniowy rejs na Seszelach, stanowiący znakomitą mieszankę błogiego relaksu i fantastycznej przygody.
Mamy nadzieję, że za pomocą naszych wskazówek znacznie ułatwiliśmy Ci przygotowanie do egzotycznego żeglowania na Seszelach. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, koniecznie skontaktuj się z ekipą “Życia na Fali”. Do usłyszenia!